Bozkurtlu CHP’den HDP’li CHP’ye

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasî partisi olan Cumhuriyet Halk Fırkası Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kuruldu.

Millî Mücadele’yi yapan ve topraklarımızı düşman işgalinden kurtaran aziz milletimiz cumhuriyete geçiş sürecinde ilk olarak Cumhuriyet Halk Fırkasının altında bir araya gelmiş daha sonra çok partili sistemle farklı yapılanmalara dâhil olmuştur. 

Mustafa Kemal, milletiyle birlikte kurduğu devleti ve yaptığı inkılâpları Türk milliyetçiliği üzerine inşa etmiştir. Para ve pullara bozkurt amblemi basan, bozkurt heykeli yaptıran Mustafa Kemal bunun içindir ki daha sonradan Cumhuriyet Halk Partisi adını alacak Cumhuriyet Halk Fırkasının amblemlerine de Türklerin millî simgesi bozkurdu koymuştur.

CHP’nin 6 okunun en önemli oku milliyetçiliktir.

Ama gelin görün ki bugün CHP’nin siyaseti Atatürk’ten çok çok uzağa düşmüş ve hatta Atatürk’e hain Şeyh Sait’i astırdığı için lânet mesajı yayımlayan HDP’yle kol kola gelmiştir.

7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından AKP’ye karşı HDP’li koalisyon için MHP’nin kapısına düşen CHP, 24 Haziran 2018 seçimlerinde de bariz bir şekilde HDP’nin meclise girebilmesi için kendi oylarını feda etmiştir.

Bu durum, Türkiye genelinde sandıklar incelendiğinde net bir şekilde gözlenmektedir. Bölgede de durum farksızdır.

Oy kaybeden CHP, oy artıran HDP…

Ne yazık ki CHP, millî duruşun çok uzağına savrulmuştur. Bozkurtlu Atatürk’ün partisi HDP’li partiye dönüşmüştür.

Türkiye genelinde de HDP, CHP tarafından sipere alınmıştır.

Ama ne hikmetse aynı CHP, geçtiğimiz günlerde tutuklanan vekilini pek savunma gayreti içerisine girmemektedir. Parti içindeki hesaplar vatandan daha mı önemli?

Saygılarımla…