Cumhurbaşkanı Sözcüsünden Gelen İtiraf

Bir kısmı bugüne kadar Türk askerine açıkça düşmanlık yapan, bir kısmı bugüne kadar Türk askeri için kılını dahi kıpırdatmamış sözde sanatçı ve gazetecilerin, Hatay’da sınır karakoluna yaptığı ziyareti temize çıkarmak için Cumhurbaşkanı sözcüsünden şöyle bir açıklama geldi:
“1915’te Çanakkale zaferinden birkaç ay sonra bir grup yazar Çanakkale’ye davet edilir. Mehmet Emin Yurdakul, Ahmet Ağaoğlu, Ömer Seyfettin.. gibi dönemin önde gelen yazarları Çanakkale’ye gitmişlerdir. İstiklal Harbi sürecinde benzer tabloların yaşandığını görüyoruz. “

Karakola sözde askere moral ziyaretine giden gazeteci ve şarkıcı tayfasının hepsi ne Yurdakul’un, ne Seyfettin’in ne de Ağaoğlu’nun tırnağı dahi olamaz.

Bu madolyonun bir yüzüdür.

Diğer taraftan ise, Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın’ın verdiği isimlere dikkat edelim.

Mehmet Emin Yurdakul.
Ahmet Ağaoğlu.
Ömer Seyfettin.

Üç isim de döneminde Türkçülük bayrağını taşımış;
Yurdakul şiirleriyle, Ömer Seyfettin hikayeleri ile, Ahmet Ağaoğlu da eleştirileri ve yaptıkları ile Türkçülük bayrağını dalgalandırmışlardır.
Ağaoğlu ve Yurdakul Türk Ocakları kurucularındandır.
Hepsi bir yana, üç ismin eserlerine şöyle bir bakmak bile onların Türkçü olduğunu anlamaya yeterlidir.

****

Dün Türkçüleri “bölücü” ilan edenlerin, bugün gazeteci ve sözde sanatçıların sınır karakoluna gittiğinden dolayı yapılan eleştirilere cevap vermek için Türkçülerin arkasına sığınması boşuna değildir.

Bu resmin bir parçasıdır.
Resmin bütününe baktığımızda karşımıza çıkan manzara şudur:

Onca milletin hıyaneti, İslamcılık ve Osmanlıcılık ideolojisini çürütmüş,
Türkçüleri haklı çıkarmıştır.
Türkçülükten yana saf tutmaktan doğan haklılık ile Türkiye Cumhuriyeti;
Ziya Gökalp’in, Ahmet Ağaoğlu’nun, Ömer Seyfettin’in, Yusuf Akçura’nın, Mehmet Emin Yurdakul’un kısaca Türkçü fikir adamlarının yazdıkları ile şekillenmiştir.
Tarihi bir hakikat olan bu gerçeği bildikleri için Türkçülük düşmanları bile, şu ya da bu sebepten Türkçülerin arkasına sığınmıştır.
Cumhurbaşkanı sözcüsünün örnek gösterdiği üç ismin de Türkçü olması da bundandır.
En adil hakem olan zaman Türkçülüğe düşman olan, Türkçüleri bölücü kabul eden ideoloji sahiplerine bile Türkçüleri saymak zorunda bırakmış, Türk Milletinin tek kurtarıcı idealinin Türkçülük olduğu gerçeğini akıl ve vicdan sahibi kimselere böylesine sunmuştur.