Kızıl Elma’ya hey Kızıl Elma’ya!

Türkiye’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtından tam 57 gün sonra (Çanakkale’deki kahraman 57. alaya ithaf edilerek) 18 Mart’ın yıl dönümünde Afrin kent merkezi Türk güçlerinin eline geçti.

Günüyle birlikte bile tüyleri ürperten bu harekât bir kez daha Türk savaşçılığının ne denli diri olduğunu gözler önüne serdi. Afrin’e al sancak dikildi, Türk tankları kent merkezinde dosta-düşmana gereken görüntüyü gösterdi.

Gönül ister ki oradan bir daha asla terörün üzerimize gelmemesi için ebediyen kalalım ancak dünyanın bugünkü koşulları ve Türkiye’nin durumu buna uygun değil. Harekât bitmiş değil ancak bittiğinde Türk askerleri muhtemelen yönetimin devredilmesinin ardından dönecek.

Amerika’nın büyük beklentilerle beslediği köpekler Afrin’de tutunamadı. Tanrı’nın izni ve Türk’ün gücü karşısında düşman eridi gitti.

Zaferimiz kutlu olsun.

***

Zeytin Dalı bir kez daha gösterdi ki Türk milleti zor günlerinde birleşiyor ve topyekûn bir savaşın içine giriliyor.

Bugün düzenli ordumuz var ve bu nedenle siviller savaşta değildi. Ancak Kurtuluş Savaşı hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Kür Şad’ın Çin sarayını basıp Türkleri esaretten kurtarması unutulmamalıdır. Bu millet gerektiğinde üzerindeki gömleğini üniforma, elindeki bıçağı, taşı, sopayı silah bilir ve kendisine kast edenlere karşı mücadelesini kanının son damlasına kadar verir.

***

Harekâtta şehit sayımızın 46 olduğu açıklandı. Hepsi bu milleti, bu devleti geçmişten bugüne taşıyan isimsiz kahraman… Ruhları şâd olsun. Yaralı asker sayımız da 225. Hepsine geçmiş olsun. Sağlığına henüz kavuşamamışlara acil şifa diliyorum. 4 bine yakın hainin de dünyayla bağlantısını koparmışız (Gerçek sayıyı aktarabilirdim ancak onların sayısının bir önemi yok ve bu nedenle yaklaşık sayılarla ifade edilmeleri gerekir).

***

Henüz harekâtın başında mikrofon uzatılarak “İstikamet neresi?” sorusuna “Kızıl Elma” yanıtını vererek Türk milletinin binlerce yıllık ülküsünü kodladığı simgeyi bizlere hatırlatan kahraman… Kızıl Elma korkusuz/koşulsuz ileriye atılmanın simgesidir. Afrin merkezinin ele geçirilmesiyle birlikte harekâtın Kızıl Elma’sının gerçek olmasının kutlu olmasını diliyorum.

“Yiğitler kan döker, bayrak solmaya.

Anadolu başlar, vatan olmaya.

Kızıl Elma’ya hey! Kızıl Elma’ya!

En güzel marşını vurmadan mehter

Ya Allah… Bismillah… Allahuekber!”

 Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu

Saygılarımla…