Meclis Neden Var?

Başlıktaki sorunun cevabı Türkiye gibi bir ülkede kişiye göre değişir. Tek bir ülküde birleşmek yerine, parti parti bölünmeyi seçtiğimiz için… Kimisi üç kuruş maaşına zam yapılsın ister. Zam istediklerinin kendi maaşlarına yaptıkları zamla vatandaşın maaşına yaptıkları zam farkından haberdar değildir. Bu da ülkede yaşayanların nasıl kendi ülkelerinden habersiz hale getirildiklerini gösterir. Kimisi eğitim sistemi düzeltilsin ister. Bana sorarsanız hiç el atmasınlar. Bir memlekette gerçekleşen darbe nelere sebep oluyorsa, her sene değişen eğitim sistemi de aynı şeylere sebep oluyor.

Kimi de mecliste terör olsun ister. Ama çözülsün diye gündem maddesi haline getirilmesini filan değil…

Mesela, İmralı canisinin mecliste olmasını ister. Şaka değil bu… Komplo teorisi hiç değil. Hepiniz bunların tartışıldığı günleri biliyorsunuz.

Ben size bir Bakanlığın MGK’ya “Apo meclise girsin, siyaset yapsın.” diye öneride bulunduğunu da söyleyeyim. O zamanlar açılım süreci bile yoktu. Genelkurmay devreye girince MGK’ya sunacak cesareti bulan olmadı. Ama “Bu hep böyle gitmez.” deyip kahramanca bir hareket yapan oldu. “Askeri vesayet bitecek!”

Sonrası korkmayana hazır Silivri, işte… Yeniden Ergenekon…

TSK’yı pasifleştirmeye çalışan Amerika’nın İslamcı düdükleri, subaylar içeri alındıkça, meclisi de siyasi teröre uygun hale getiriyordu. “Hep izrayilin oyunları bunlar.” modunda kahvede vatan kurtaran sözde Osmanlı torunları lafa değil icraata bakarım, filan derken hamasi nutuklara aldanmaya devam ediyordu, hala öyleler…

Türkiye-Rusya arasında uçak krizi sürerken, Rus meclisi Çeçenlere taviz vermeyi konuşmuyordu. İstanbul’a atom bombası atmayaı önerenler, Çarlık zamanından kalma emellerini gündeme getirenler oluyordu.

Herhangi bir terör saldırısı gerçekleştiğinde, saldırıya maruz kalan ülkenin meclisi verilecek en sert cevabı konuşur. Herkes sertlik yarışına girer. Terör saldırısı sebebiyle ihmali olanlar konuşulur ve kellesi istenir. Türkiye hariç tabi ki… Allah için, ülkemize hiç saldırı olmuyor (!) Millet rüya görüyor. Asker, polis yan gelip yatarken şehit oluyor (!) O yüzden meclisimiz de son derece mühim meseleler peşinde koşuyor. Kerkük, Musul, Kıbrıs, Kırım neden konuşulsun ki?

Neler olmuyor ki mecliste?

Birbirini ısıranlar, kuliste birlikte çay içip demokrasi pozu verir. Milletin hoşuna gidecek bir şirinlik yaptığını düşünür. Evlilik programında ilişkisi yılan hikayesine dönenler, milletin daha fazla umurundadır. Kuliste çay içenler kendi kendine gelin güvey olur.

Bir de düzenli olarak maaş zammını konuşur vekiller… Meclis lokantası neredeyse bedava olacak; ama hala memnun değiller vesaire…

Meclis sanırım yine fedakarlık yapmayı yanlış anlamış ya da başkanlık için hepsi poz kesiyor. “Bize gerek yok, verelim başkanlığı gitsin… Zaten bir şey yaptığımız yok.”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone