Muratgilin Damından Atlayamama Durumu

Her zaman kendi stratejimizi belirlememiz gerekmez. Bazen yaşanmışlar veya yaşananlar kopyalanabilir. Cumhurbaşkanı’nın danışman kadrosundasınız. Kafanıza saksı düştü ve vatana millete faydalı olmak, Cumhurbaşkanı’na olumlu icraatler telkin etmek gibi güzel amaçlar gütmeye başladınız. Yeni bir Amerika keşfedecek altyapınız, birikiminiz, gözlem yetkinliğiniz de yok. Oturun kardeşim şöyle bir dünyayı gözlemleyin. Gelişmiş devletler, refah içerisinde yaşayan milletler, zengin ve idealist ülkeler neler yapmışlar, yapıyorlar bir bakın.

Finlandiya’nın eğitim sistemini irdeleyin mesela. İki tane uzman gönderin 6 ay kalsınlar gözlem yapsınlar orada. Sonra bu sistemi nasıl ülkemize uygularız diye bir komisyon kursunlar ve adam gibi nesil yetişmeye başlasın.

***

NASA 7 tane gezegen buldu. Biz yıllardır muratgilin damından atlayamazken adamlar evrenin derinliklerini keşfediyorlar, trilyonlarca dolar para harcıyorlar. Satürn’ün bir uydusu var adı Titan. Uydu komple doğalgazdan oluşuyor. Yarın bir gün oradaki kaynakları buraya getirecek bir teknoloji bulabilirlerse kim tutar Amerika’yı?

Fakirlikten neye inanacağını şaşıran, öküze tapan Hindular bile uzaya uydu gönderdi. Bizim neden adam gibi çalışan bir uzay araştırmaları merkezimiz yok? NASA’yı, CERN’i kopyalayıp yapıştırsanıza. Kendini geliştirmek isteyen zehir gibi akademisyenlerimiz, gençlerimiz var. Hepsi fırsatını bulduğunda yurtdışına gidiyor. Alman ve Amerika üniversiteleri aç gözlü kurtlar gibi parlak beyinleri yakaladımı bırakmıyor. Dünyanın parasını verip, burslar dağıtıp bu beyinleri topluyor. Biz neden değerlendirmiyoruz?

Amerika keşfedildiği sıralarda Osmanlı ciddiye bile almamıştı. İki gemi yollayıp neler oluyor diye istihbarat bile toplamadı. Döneminde dünyanın en büyük ve zengin imparatorluğu olan Osmanlı bile bu hatasının bedelini yok olarak ödedi. Borcu paçalarından akan Türkiye Cumhuriyeti’nin başına neler gelecek hiç düşünmüyor musunuz?

Üretim yok, girişimcilik yok, iş kurmak isteyene milyon tane prosedür, izin, vergi vs… Bir KOSGEB kuruldu faydalanabilmek için, onun prosedürlerini tamamlayabilmek için dünya kadar aracı şirket türedi. Yeni meslekler icat edildi.

Tubitak’ın başındaki hayvanat bahçesi müdürü ve ekibi dünyada 1. olan projeleri geri çeviriyor, İmam-hatiplerin saçma salak projelerine binlerce lira yağdırıyor. Bizim çocuklardan yılmayanlar, imkânını bulanlar uluslararası yarışmalara katılıyor ve 1. olup hiçbir Tubitak çalışanının öğrenci olarak bile giremeyeceği ABD üniversitelerinden burslu öğrenim teklifi alıyorlar.

Türbandır, fetödür, diktadır, tek adamdır, referandumdur hepsi sizin olsun. Günümüzü mahvettiniz bari geleceğimizi mahvetmeyin. Bilime, tekniğe, eğitime el sürmeyin. Bir kere olsun Tanrı’ın sözüne karşı gelmeyin ve işi ehline verin.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrEmail this to someone