Tarihî yalana ortak olmayalım

22 Aralık 1914’te başlayan Sarıkamış Harekâtının yıl dönümünü geçirdiğimiz şu günlerde yine aynı yalan: “Enver Paşa Sarıkamış’ta 90 bin askeri tek kurşun atmadan şehit olmasına neden oldu!” Bilgiye, bilgi sahibine itibarın olmadığı bir ortamda elbette sonuç böyle olacaktır ama karşı çıkmak da bizim görevimizdir. Bu tarihî yalana ortak olmayalım.

10 Ocak 2015’te konunun uzmanı Tarihçi Doç. Dr. Uğur Üçüncü Hocamızla bir söyleşi gerçekleştirmiştik. “90 bin rakamı gerçeği yansıtmıyor” başlığıyla Ötüken’de yayımlanan söyleşiden sırayla bilgileri aktararak bu konunun doğru bilinmesi için tekrar etmekte fayda görüyoruz.

Ordu, Sarıkamış Harekâtının öncesinde 118 bin kişiyle harekete geçmiştir. 22 Aralık 1914 ile 15 Ocak 1915 tarihleri arasında süren harekâttan sonra 14 Şubat 1915 tarihindeki sayımda üçüncü ordu kuvvetlerinin 42 bin kişi olduğu kaydedilmiştir. Yani yaklaşık 118 bin kişilik kuvvetimizin 42 bini en son şubat ayında karargâhtadır ve kurtulmuştur. Ortada 76 bin rakamı kalmıştır.

Sayın Doç. Dr. Üçüncü’nün ifadesine göre bu 76 bin rakamı da şöyle incelenmelidir: Bu ordu Sarıkamış Harekâtından önce de kayıplar vermiştir. Sarıkamış Harekâtı başlamadan önce Köprüköy ve Azap muharebeleri gerçekleşti. Burada da 12 bin kayıp verdik. 76 bin rakamı burada 12 bin daha aşağıya düşüyor. Son kalan rakam da şehit mi oldu? Hayır. Sarıkamış Harekâtı süreci boyunca biz çok esir verdik. Bunun rakamı da 7 bini aşmaktadır.

Bir diğer yalan da askerlerin “kurşun atmadan” şehit düşmesidir. Sarıkamış’ta savaşarak şehit olanların sayısı donarak şehit olanların sayısından fazladır. Harekâttan önce Oltu ve Bardız’da Ruslarla çatışmaya giren Türk askerlerinin bir kısmı şerefli mücadelesinin sonunda şehit düşmüştür.

Bir de bu harekâtın faturasını Enver Paşa’ya çıkararak onu hain gösterme çabasından vazgeçilmelidir. Bu milletimize de tarihimize de ihanettir. Sarıkamış Harekâtında Enver Paşa, başkumandan vekilidir. Ancak Enver Paşa Çanakkale Deniz Zaferi’nde de Irak cephesindeki Kut’ül-Amare Zaferi’nde de başkumandan vekilidir. Çanakkale ve Kut’ül-Amare zaferlerinde Enver Paşa’yı yok sayılıyor. Ancak Sarıkamış faturası ona çıkarılıyor.

Enver Paşa bir kahramandır. Yılmayan, kaçmayan, korkmayan…

Bunun için ki Türkiye’deki Millî Mücadelenin başarıya ulaşacağını görünce mücadelenin diğer ayağını yürütmek üzere Türkistan’a geçmiştir. Enver Paşa, buradan zalim Rus’a meydan okumuştur. Sonunda yiğitçe savaş meydanında şehit düşmüştür.

Ruhu şâd olsun.

Saygılarımla…